שמירה על בריאות הפה
איך שומרים על הפה?
31 במאי 2019
סילונית לשיניים
סילונית לטיפול במחלת השתלים
5 בדצמבר 2019

איך למנוע מחלת חניכיים בעזרת שיקום הפה ביום אחד

איך למנוע מחלת חניכיים

מחלות חניכיים הן דלקות כרוניות של הרקמות התומכות בשיניים. דלקות בחניכיים נפוצות בכל גיל ונתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי למעלה משבעים אחוז מהאוכלוסייה סובל מדלקות או ממחלות חניכיים, חלקם סובלים בשל אי שמירה על היגיינה ובריאות השיניים וחלקם סובלים בשל בעיות תורשה וגנטיקה.

יש הבדל בין דלקות חניכיים לבין מחלות חניכיים. במחלות חניכיים יש אובדן של מערכת התמיכה והאחיזה של השן בעצם הלסת ואם לא מטפלים בבעיה, השיניים שבפה עלולות לנשור.

כל מה שצריך לדעת על הגורמים ועל הטיפול במחלות החניכיים

הגורם הנפוץ ביותר, מבין גורמים נוספים, להיווצרות של מחלות חניכיים הוא הצטברות של אבנית ופלאק על שכבת השיניים. הפלאק הוא רובד חיידקים המצטבר על דפנות השיניים כתוצאה מהיאספות של שאריות מזון אשר אינן מוסרות היטב בעת צחצוח השיניים. גם הימנעות מביקור אצל השיננית אחת לשלושה חודשים עד לחצי שנה מעודדת את היווצרות שכבת הפלאק.

הפלאק והאבנית משמשים מצע נוח להתרבות חיידקים אשר פוגעים ברקמות התומכות בשיניים. הפגיעה ברקמות יוצרת התנתקות של השן מהחניכיים, הסיבים המחברים את השן עם השיניים מתנתקים והשן עלולה לנשור.

יש שני סוגים של דלקות חניכיים, דלקות חניכיים המאפיינות את הגיל הצעיר ודלקות המאפיינות את האוכלוסייה הבוגרת. הדלקות בגיל הצעיר נוצרות בדרך כלל כתוצאה ממרכיבים גנטיים ואילו הדלקות בגיל המבוגר נוצרות מהזנחה של השיניים, טיפול שיניים לקוי או חוסר בשמירה ובהיגיינה של חלל הפה.

דלקות החניכיים אינן גורמות לכאבים, לפחות לא בשלבים הראשונים של המחלה. כאשר אנו כבר חשים בכאב, הנזק העיקרי לחניכיים כבר נעשה. הסימנים הראשונים המעידים על דלקות או מחלות חניכיים הם דימום בעת אכילה או בעת צחצוח השיניים. אם יש לכם דימום מהחניכיים, אתם חייבים להגיע אל רופא השיניים בהקדם.

הטיפול בדלקות החניכיים תלוי בשלבים של הדלקת או של המחלה. בשלבים הראשונים של הדלקות יש לקבוע תור אצל השיננית ולעבור ניקוי שיניים עמוק ויסודי. הסרת האבנית ושכבת הפלאק יסייעו למנוע התפתחות של הדלקת ויעניקו לכם שיניים בריאות, יפות ונקיות.

בשלבים מאוחרים יותר יבצע רופא השיניים ניקוי עמוק של הכיסים המחברים בין שולי השן לבין החניכיים. החיידקים המצטברים באזור זה יוצרים כיסים המלאים בחיידקים ובזיהומים וחשוב לנקות אותם באופן יסודי.

הטיפול התרופתי נחוץ בשלבים שבהם כבר התפתחה המחלה ויש לעצור אותה בדחיפות כדי למנוע את הסיכון של פגיעה בחניכיים.

המניעה היא חלק מהטיפול בדלקות ובמחלות חניכיים. יש מספר סימפטומים המעידים על מחלות החניכיים, רגישות ונפיחות ואודם בחניכיים, דימום בזמן הצחצוח של השיניים, ריח רע מהפה, הפרשה מוגלתית מהחניכיים, רגישות לשינויים של טמפרטורה ולמעברים בין חום וקור, שיניים מתנדנדות ונסיגת חניכיים. בכל פעם שאתם מזהים את אחד מהסימנים הנ"ל, אתם חייבים לפנות דחוף אל רופא השיניים כדי למנוע את התפתחות המחלה.

כדי למנוע מחלות חניכיים חשוב להקפיד על היגיינת הפה. חשוב לצחצח שיניים עם מברשת ומשחה מתאימה, כדאי להתייעץ עם הרופא על הבחירות הנכונות, ולנקות את שאריות המזון בחוט דנטלי או בקסמים ייעודיים.

שמירה על בריאות הפה – באמצעות שיטות של סבתא

אחת הדרכים למלחמה בחיידקים הנמצאים בפה באמצעיים ביתיים היא שימוש בסודה לשתייה. הסודה לשתייה מגנה על חלל הפה ומונעת היווצרות וקיום של חיידקים וזיהומים בפה.

קחו כוס מים רותחים וצקו לתוכה כפית של סודה לשתייה. המתינו עוד אשר התמיסה תתקרר, ערבבו אותה היטב ושטפו את הפה. אל תשתמשו בסודה לשתייה כתחליף למשחת שיניים, היא עלולה לפגוע בזגוגית השן ולהזיק לה.