טיפולי שיניים בהרדמה
טיפולי שיניים בהרדמה מלאה – למי זה מתאים?
31 במאי 2019
איך למנוע מחלת חניכיים
איך למנוע מחלת חניכיים בעזרת שיקום הפה ביום אחד
31 במאי 2019

איך שומרים על הפה?

שמירה על בריאות הפה

לשמירה על בריאות הפה יש השפעה ניכרת על איכות החיים בכל גיל, בגיל צעיר ובגיל מבוגר. פה בריא ישמור על התפקוד התקין של הפה, ימנע מחלות חניכיים, ימנע ריח רע מהפה, כאבים וחוסר נוחות. מחקרים רבים שנערכו בתחום השמירה על היגיינית הפה מלמדים כי פה בריא עשוי למנוע מספר מחלות כרוניות גופניות כמו מחלות לב, סוכרת, אירוע מוחי ועוד.

שבעה טיפים מנצחים לשמירה על בריאות הפה

צחצוח השיניים הוא הבסיס לבריאות הפה. חשוב להקפיד לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום, בבוקר ולפני השינה. יש להשתמש במברשת שיניים מתאימה ולבקש המלצה  מרופא השיניים על אודות משחת השיניים המועדפת. כדי למרב את אפשרויות הניקוי של השיניים ולהגיע למקומות שאליהן משחת השיניים אינה מגיעה חשוב להשתמש בחוט דנטלי או בקסמים ייעודיים.

חשוב לנקות גם את הלשון. על הלשון מצטברים חיידקים רבים העלולים לגרום לדלקות, לריח בלתי נעים מהפה ולזיהומים שונים. בחנויות הפארם ובבתי המרקחת אפשר לרכוש מנקה לשון מיוחד, אם אתם לא מוצאים מנקה לשון תוכלו להשתמש גם במברשת שיניים לניקוי הלשון.

הימנעו ככל האפשר משתיית משקאות מוגזים או משתייה חומצית. שתייה חומצית ומשקאות מוגזים גורמת להיווצרות סביבה של חיידקים מזיקים בחלל הפה, פוגעת בזגוגית השן ומאפשרת לחיידקים לחדור אל עומק השן.

השתמשו בפלואוריד, במי השתייה, במשחת השיניים ובשטיפות הפה. הפלואוריד מסייע בשמירה על שכבת ההגנה של השיניים ובמניעת העששת. מחקרים רבים הוכיחו כי השימוש בפלואוריד הוא אחד האמצעים היעילים לשמירה על בריאות השיניים ולמניעה של מחלת העששת.

ביקורים קבועים אצל השיננית ואצל רופא השיניים חיוניים לשמירה על בריאות הפה. אצל השיננית יש לבקר אחת לשלושה החודשים עד חצי שנה כדי לבצע ניקוי עמוק ויסודי של השיניים ולהסיר את האבנית המצטברת בדפנות השן ואל רופא השיניים יש להגיע לביקור קבוע כדי לאתר בעיות בשיניים ולטפל בהן עוד  לפני שבעיה קטנה הופכת להיות בעיה גדולה.

אם יש לכם שיניים תותבות עליכם לנקות אותם באופן יסודי כל יום מאחר והחיידקים שבפה אוהבים להידבק אל השיניים התותבות. את השיניים התותבות יש לנקות במברשת שיניים מיוחדת ולשטוף היטב לאחר הצחצוח. בשעות הלילה, כאשר אתם מוציאים את השיניים מהפה, צריך להשרות אותן בתמיסה מיוחדת שתחטא ותשמור על הניקיון שלהן.

הקפידו על תזונה בריאה ומאוזנת והימנעו מאכילה בין הארוחות, במיוחד מאכילה של חטיפים וממתקים דביקים כמו סוכריות טופי, מרשמלו, במבה, סוכריות גומי ועוד. גם הימנעות ממאכלים עתירי פחמימות תועיל לשמירה על בריאות השיניים.

כך תימנעו ממחלות חניכיים

אי שמירה על היגיינת הפה עלולה לגרום גם לדלקות ולמחלות חניכיים. מחלות החניכיים עלולות לגרום לפגיעה ביציבות השן ולנסיגת חניכיים.

החיבור בין השיניים לחניכיים הוא מקום מועד להיווצרות של חיידקים וזיהומים. דרך נקודות החיבור עלולים לחדור אל החניכיים חיידקים וזיהומים שנוסף על הפגיעה בחניכיים הם עלולים לפגוע גם במערכות נוספות בגוף האדם.

אם השיניים שלכם מדממות בזמן אכילה או צחצוח השיניים, סביר להניח כי אלו סימנים המעידים על מחלות חניכיים. חשוב לדעת כי מחלות החניכיים אינן גורמות כאבים, ולכן קשה לזהות אותן בשלבים הראשונים של המחלה.

כדי למנוע מחלת חניכיים חשוב לבקר אצל השיננית, לשמור על היגיינת הפה באמצעות צחצוח שיניים תקין ושטיפות במי פה ולהגיע אל רופא השיניים מיד כאשר אתם שמים לב לסימני דם על הכיור לאחר צחצוח השיניים או לסימני דימום בזמן האכילה.