מה אפשר לעשות נגד חרדה דנטלית?
מה אפשר לעשות נגד חרדה דנטלית?
22 במאי 2018
טיפולי שיניים בהרדמה
טיפולי שיניים בהרדמה מלאה – למי זה מתאים?
31 במאי 2019

הסברים על בדיקות שונות במרפאת השיניים

הסברים על בדיקות שונות במרפאת השיניים

כל ההסברים על בדיקות השיניים שמבצעת המרפאה

הביקור אצל רופא שיניים אינו חוויה מהנה עבור אף אחד, אך יש מטופלים הסובלים מרמת חרדה דנטאלית גבוהה המונעת מהם להגיע אל רופא השיניים ולטפל בשיניים. יש דרכים שונות איך אפשר להתגבר על החרדה מטיפולי השיניים ומרופא השיניים, אחת הדרכים היא קבלת הסברים על הטיפולים ועל הבדיקות שאותם אנו עומדים לעבור. מטופלים רבים מודים כי אחרי שהבינו את שלבי הטיפול, את הצורך בהם וידעו לקראת מה הם הולכים, רמת החרדה פחתה בצורה משמעותית.

הסבר על סוגי הבדיקות שמבצע רופא השיניים

עוד לפי שרופא השיניים יתחיל בסדרת הטיפולים, הוא יבדוק ביסודיות מצב השיניים ולא רק את השיניים, אלא גם את האזורים בחלל הפה, בתוכו ומבחוץ, כדי לאתר סימנים העלולים לאותת על בעיות במערכת השיניים ובחלל הפה.

בדיקת שיניים קלינית היא בדיקה מקפה שבה בודק הרופא את מצב השיניים בחלק הקדמי ובחלק האחורי. כדי לבדוק היטב את מצב השיניים בחלק האחורי הוא ישתמש במראה  וינקוש על השיניים בכלי מיוחד כדי לאתר ריקבון או עששת בשיניים. אם בפה המטופל קיימים גשרים, כתרים או סתימות הרופא יבחן את שלמותם ואת התפקוד של השיניים הסמוכות.

בבדיקת החניכיים ינסה הרופא לגלות סימנים של אדמומית או נפיחות בחניכיים וינקוש עליהם חרישית כדי לראות האם הן מדממות בקלות. דימום מהחניכיים מעיד על מחלה או על דלקת בחניכיים.

בהמשך הבדיקה יבדוק הרופא את עומק הכיסים שבין השן לחניכיים, כיסים עמוקים מהממוצע מעידים על מחלות חניכיים. בכל מקרה שבו יתגלו בבדיקה ממצאים מחשידים, יישלח המטופל אל רופא שיניים מומחה לטיפול בחניכיים.

מה הרופא צריך לבדוק

הרופא יבדוק את האזורים הקרובים אל הפה. הוא יבדוק את הראש, את הצוואר, את מפרק הלסת, את בלוטות הרוק ואת בלוטות הלימפה באזור הצוואר. הוא יתבונן היטב בפנים, בשפתיים ויבדוק אם אין תופעות חריגות כמו נפיחויות, דימומים, יובש ועוד.

עצם מפרק הלסת הוא הציר המוביל של הלסת התחתונה. הרופא יבקש מהמטופל לפתוח ולסגור את הפה, להזיז את הלסת מצד אל צד ויבדוק האם מפרק הלסת מתפקד באופן תקין. הוא יגע במפרק הלסת בזמן הסגירה וינסה לחוש האם יש מעצור, נעילה או הפרעה בתנועה של מפרק הלסת, סימנים המעידים על בעיה במפרק. הרופא גם ימשש את בלוטות הרוק ואת קשרי הלימפה באזור הצוואר, נפיחות או רכות מוגזמת במקומות אלו עלולים להעיד על זיהום או על מחלה.

צילום רנטגן יעזור לרופא לאתר בעיות בשיניים, לאתר חורים, לאבחן ריקבון בשן או לאתר בעיות שקשה לגלות אותן בבדיקה חיצונית. צילום הרנטגן זו הדרך הטובה ביותר לדעת האם יש צורך בטיפול שורש או שקיים אובדן עצם המצביע על מחלת חניכיים.