הסברים על בדיקות שונות במרפאת השיניים
הסברים על בדיקות שונות במרפאת השיניים
25 ביולי 2018
שמירה על בריאות הפה
איך שומרים על הפה?
31 במאי 2019

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה – למי זה מתאים?

טיפולי שיניים בהרדמה

כשישה אחוז מכלל אוכלוסיית העולם סובלים מחרדה דנטלית. הפחד מרופא השיניים מונע מהם לבצע טיפולי שיניים עד כדי הזנחה חמורה של השיניים, פגיעה בבריאות הפה, פגיעה באיכות החיים ולעתים אף לגרימת בעיות בריאות גופניות שונות. טיפולי שיניים עוזרים לאוכלוסייה זו לעבור את טיפולי השיניים ללא פחד ובהצלחה. למי עוד מתאימים טיפולי השיניים המתבצעים בהרדמה מלאה, על כך בכתבה הבאה.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה – האם זה מתאים לכם?

אם אתם סובלים מחרדה דנטאלית ברמה גבוהה המונעת מכם לעבור טיפולי שיניים, אם אתם מזניחים את השיניים הן מבחינה רפואית והן מבחינה אסתטית, טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה מתאימים לכם.

אם אתם אנשים עסוקים מאוד ואינכם מצליחים להכניס לסדר יומכם העמוס סדרה של טיפולי שייניים במועדים שונים, אתם יכולים לבצע את כל טיפולי השיניים הנדרשים בביקור אחד. אומנם זה יהיה טיפול ארוך ולעתים אף בלתי נעים, אך כדי להקל עליכם תוכלו לעבור את הטיפול בהרדמה מלאה.

אם אתם סובלים מאלרגיה לחומרי הרדמה מקומיים המונעת מכם לעבור טיפולי שיניים בהרדמה מקומית, כדאי לכם לשקול לעבור טיפולי שיניים בהרדמה כללית.

אם אתם סובלים מנכות גופנית או נפשית המונעת מכם לשבת על כיסא הטיפולים של רופא השיניים שעה ארוכה ולשתף אתו פעולה, סביר להניח כי רופא השיניים יציע לכם לעבור את כל טיפולי השיניים הנדרשים בהרדמה מלאה.

אם אתם סובלים מרפלקס מוגבר של הקאות, רפלקס שאינו מאפשר להחדיר לתוך הפה מכשירי טיפול מחשש להקאות ולאי שיתוף פעולה עם הרופא, טיפולי שיניים המבוצעים בהרדמה מלאה יאפשרו לכם להתגבר על רפלקס ההקאה ולעבור בהצלחה את הטיפולים.

אם יש לכם ילדים קטנים, יחסית, החוששים מרופא שיניים או שהם אינם מסוגלים לשבת בריכוז על כיסא הטיפולים במשך כל הזמן הטיפול, אם יש חשש שבזמן הטיפול הילדים יבצעו תנועות או תזוזות גוף העלולות להסיט את מכשירי הטיפול ולפגוע בהם, כדאי להתייעץ עם רופא השיניים ולשמוע את דעתו על אודות טיפולי השיניים המתבצעים בהרדמה מלאה.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה –  חמישה דברים שחשוב לדעת

טיפולים בהרדמה כללית מתבצעים על ידי שני צוותים של רופא. הצוות הראשון כולל רופא מרדים ואחות חדר ניתוח והצוות השני כולל את רופא השיניים וסייעת.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית מאפשרים לבצע את כל טיפולי השיניים החל מניקוי אבנית, סתימות או טיפולי שורש ועד לטיפולים מורכבים יותר כמו הרמת סינוס, השתלת עצם, ניתוחי חניכיים או השתלות שיניים.

כמו לפני כל הרדמה מלאה, גם בהרדמה בטיפולי שיניים יש צורך לעבור סדרה של בדיקות כדי לאבחן האם המטופל מסוגל לעמוד בתנאי ההרדמה. סדרת הבדיקות כוללת  בדיקות דם, בדיקות א. ק. ג. ובדיקות נוספות בהתאם למצבו הגופני של המטופל.

 בפגישה הראשונה שתתקיים בין הרופא המרדים לבין המטופל ימסור המטופל לרופא פרטים חשובים על אודות ההיסטוריה הרפואית שלו. הוא ידווח לרופא המרדים על התרופות שאותן הוא נוטל באופן קבוע ועל הטיפולים והניתוחים שעבר. בהתאם לנתונים יחליט הרופא המרדים האם המטופל מסוגל לעמוד בהרדמה מלאה. לעתים יבקש הרופא מהמטופל לשנות את מינוני התרופות לקראת הניתוח ולעתים הוא יורה לו לקחת אנטיביוטיקה כדי למנוע אפשרויות של זיהומים או סיבוכים אחרים.

לאחר טיפולי שיניים עלולות להיות תופעות לוואי שונות, אך הן אינן קשורות לתהליך ההרדמה שעבר המטופל. תופעות הלוואי יכולות להיות נפיחות קלה, דימומים או כאבים שאותם אפשר להרגיע באמצעות משככי כאבים. בכל מקרה שתופעות הלוואי חמורות ואינן חולפות כעבור מספר ימים יש להגיע בדחיפות אל מרפאת השיניים.