איך למנוע מחלת חניכיים
איך למנוע מחלת חניכיים בעזרת שיקום הפה ביום אחד
31 במאי 2019
שירותי שיננית
הכול על שירותי שיננית
18 בדצמבר 2019

סילונית לטיפול במחלת השתלים

סילונית לשיניים

בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת המגמה לבחור בשתלים דנטליים במקום כל שיטה שהייתה נהוגה לפני כן על מנת לרפא בעיות שונות בחניכיים ושל אובדן שיניים. מה שהיה נהוג לכנות כתר הולך ומשתכלל משנה לשנה, כך שהשתלים הדנטליים על כל החומרים והשיטות שלהם הם היום עיקר העבודה של רופאי השיניים. אולם, ככל שיטה חדשה גם לזאת יש תופעות לוואי בצורת זיהומים הייחודיים לשיטת ההשתלה הזאת ולכן מנסים למצוא כל הזמן דרכים לטפל גם בהן ולמגר אותן.

מהם השתלים הדנטליים?

בעבר, רופאי שיניים בכל מקום היו מתאימים למטופלים שאיבדו את שיניהם מסיבות שונות שיניים תותבות, כך שהן היו למעשה מערכת שאפשר להוריד ולהכניס בחזרה מבלי לקבע אותן בחניכיים כלל. כיום, משתילים שיניים בכל מספר שצריך, ישירות לתוך החניכיים. כלומר, השתל מתיישב בתוך התושבת שמשתילים לפניו כך שהוא הופך להיות חלק טבעי ממערכת השיניים כאילו היה שן טבעית. השתלים מוכנסים על ידי רופאי שיניים בבנימינה או בכל אזור שבו תרצו לעבור את ההשתלה בשני שלבים – בשלב הראשון מכינים את המקום שאליו מבריגים את השתל על ידי השתלת החלק הפנימי שאליו יתחבר החלק החיצוני ואז ממתינים עד שתיסגר רקמת העצם והחניכיים על השתל התחתון. לאחר תהליך ההחלמה והיווצרות הרקמה המאחה מסביב. לאחר מכן משתילים את השתל העליון, החיצוני, שנראה בדיוק כמו שן רגילה ועשוי מחומרים שאמורים להיות עמידים לשנים. השתל מעוגן בדרך זו אל הלסת באמצעות בורג, בדרך כלל.

חשיבות השמירה על ההיגיינה מפני הזיהומים

החומרים שמהם מכינים את השתלים אמורים להיות חומרים שאינם גורמים לתגובה אלרגית או דלקתית של החניכיים, ולהיות עמידים ויציבים לשנים. כל דלקת שתיגרם או זיהום כלשהו עלולים לערער שוב את מצב השיניים ולגרום לכישלון ההשתלה. מכיוון שזיהומים הם האויב הכי גדול של שיניים בכלל ושל שתלים דנטליים בפרט, חובת השמירה על היגיינת השיניים עוד יותר חשובה לאחר השתלת השיניים. יש לשמור על שגרת צחצוח שיניים וחוט דנטלי עוד יותר כדי לא לפגוע בסיכויי ההשתלה במקום רגיש זה שלוקח לו זמן רב להחלים. המלצת רופאי שיניים באזור בנימינה לכל מושל שיניים היא לשמור על הפה מפני דלקות חניכיים חריפות שיגרמו לזיהום קשה.

מחלת השתלים הדנטליים

עם זאת, כמו כל דבר חדש, גם בשתלים דנטליים התבררה תופעת לוואי של זיהום חריף שנקרא פרי-אימפלנטיטיס, שמופיעה אחרי כמה שנים מיום ההשתלה. היא נגרמת כתוצאה מהצטברות של חיידקים על השתלים ומסביב להם וגרוע מכך – על קו החניכיים ממש. החיידקים גורמים לדלקת שמגיעה ברמות שונות מדימום בחניכיים בלבד ועד דימום בזמן הצחצוח. דלקת זו חייבים לתפוס בזמן לפני שהיא מגיעה עמוק יותר לעצם החניכיים משום שעצם זו היא התושבת של השתל וכל פגיעה בה מרופפת את השתל. יש לטפל בה ברגע שהיא מופיעה וחשיבות העיתוי גדולה מאוד למניעת אובדן השיניים המושתלות.

סילונית לטיפול בחניכיים

רופאי שיניים באזור בנימינה מכירים בשנים האחרונות תכשיר חדש שאפשר להילחם בו בצורה יעילה מאוד נגד דלקת החניכיים הזאת ולמנוע אובדן שתלים. סילונית זהו שמה של השיטה החדשה עם מכשיר המכיל ג'ל כלורהקסידין. השיטה מיועדת לטיפול לא פולשני בדלקת ואחרי שלושה חודשים של שימוש בה היא מפחיתה מאוד את הימצאות הכיסים שליד השתלים שמכילים את החיידקים. זה עוז רגם להוריד את רמת הדימום ובכך מפחיתה את הסכנה להעמקה של הדלקת לתוך השתלים. הסילונית מיועדת לתוספת להיגיינה היום יומית ולא כתחליף לה, אבל היא נותנת תקווה מחודשת לא לאבד שתלים דנטליים.